Letošní 15. výročí Dnů NATO v Ostravě ozdobí rekordní účast zahraničních jednotek

Letošní 15. výročí Dnů NATO v Ostravě ozdobí rekordní účast zahraničních jednotek

Letošní 15. výročí Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR ozdobí rekordní účast zahraničních jednotek a bohatý program plný exkluzivních českých i zahraničních premiér, díky čemuž si udrží status jedné z nejprestižnějších bezpečnostních přehlídek v Evropě. Na Letišti Leoše Janáčka Ostrava se představí technika a jednotky z historicky nejvyššího počtu 21 zemí.

Historicky největší prezentaci své země na území Československa v rámci statusu speciálního partnerského státu připravilo Německo. Spojené státy americké poprvé na Mošnově představí dva typy svých strategických bombardérů, kromě ‚tradičního‘ B-52 Stratofortress v premiéře i nadzvukový strategický bombardér B-1B Lancer. Po roce se pak na svou druhou dynamickou ukázku vrací speciální ženská jednotka jordánské armády.

Dominantou letošní americké statické ukázky bude bezesporu bombardér B-1B Lancer, jenž disponuje tzv. technologií stealth činící jej neviditelným pro radary a o jehož účast jsme usilovali několik let. Stroj, který přistane na mošnovské dráze, pochází ze 489. bombardovací skupiny umístěné na základně Dyess v Texasu a na počátku září se bude v České republice účastnit cvičení Ample Strike. Ze základny v Barksdale v Louisianě již popáté do Ostravy zavítá také strategický bombardér B-52 Stratofortress z 93. bombardovací skvadrony. Oba letouny patří pod 307. bombardovací křídlo a dá se říci, že právě dlouhodobá spolupráce s touto jednotkou otevřela dveře pro účast B-1. Diváci si tak budou moci prohlédnout dva ze tří typů amerických strategických bombardérů.

Účast obřích amerických letounů navíc doplní KC-135 Stratotanker, který slouží k doplňování paliva za letu u stíhaček a právě bombardérů. Naopak třetí statickou ukázku si připíše konvertoplán CV-22B Osprey. „Před dvěma lety jsme účast konvertoplánu považovali za zcela jedinečnou. Že během tří let zkompletuje hattrick, to by nás vůbec nenapadlo a nevíme o jiné show, která by se těšila takové podpoře americké strany,“ komentuje Zbyněk Pavlačík.

Speciálním partnerským státem letošního ročníku akce je letos Německo, které na Mošnov představí všechny složky svých ozbrojených sil a další bezpečnostní složky. Potvrzenou již máme techniku Luftwaffe, německého letectva, které počítá s premiérou nového evropského transportního letounu Airbusu A400M ve střední a východní Evropě. Na svou jedinou letošní zahraniční letovou ukázku dorazí bojové letouny Eurofighter Typhoon. Luftwaffe si mimo dynamické ukázky připravilo také statickou prezentaci tohoto stroje, stejně jako vystavení stíhačky Panavia Tornado ECR, jež se na Mošnově naposledy objevila před třemi lety.

Naopak derniéru zažije armádní víceúčelový užitkový vrtulník Bo-105. Po 43 letech jej pozemní síly vyřazují ze své výzbroje, letošní Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR jsou tak poslední veřejnou akcí, na které se předvede.

Hlavní podpora Generální partner Exkluzivní partner Podpora Akci podporuje Public Diplomacy Division NATO Důraz však je kladen především na přiblížení česko-německé bezpečnostní spolupráce, když společné zákroky v dynamických ukázkách představí zásahové jednotky celních správ, tank Leopard 2 německých pozemních sil se pak zapojí do ukázky české armády.

„Na letošní výroční Dny NATO v Ostravě se podařilo dostat opravdu vynikající leteckou, ale i pozemní techniku. Akce tak ukazuje, že má každým rokem návštěvníky čím překvapit a přichystat jim nezapomenutelné zážitky,“ vyzdvihuje letošní účastníky Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000. „Druhá účast jordánské ženské jednotky v řadě je pak skvělým doplněním k už tak zajímavému ročníku, které navíc zpestřilo Německo jako speciální partnerský stát,“ dodává Zbyněk Pavlačík.

Již podruhé se totiž na ploše dynamických ukázek též předvede ženská jednotka speciálních sil z Jordánska, Female Company for Special Security Tasks (FCSST), pro kterou byla loňská premiéra v Ostravě vůbec prvním zahraničním vystoupením. Letos ve spolupráci s Krajskou zásahovou jednotkou Moravskoslezského kraje osvobodí rukojmí uneseného letadla. Jejich účast by se neobešla bez aktivní spolupráce české ambasády v Ammánu, která nyní slouží zároveň jako kontaktní ambasáda NATO v Jordánsku.

Letošní Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR se zapíší do historie jako první světová akce, na níž se předvedou ve vzduchu Typhoony všech pěti evropských zemí, které je mají ve výzbroji: Německa, Itálie, Španělska, Rakouska a Velké Británie. Celkem pak, na letové či statické ukázky a jako náhradní letouny, dorazí hned třináct těchto strojů.

Celkem se této největší bezpečnostní show v Evropě se účastní dvacet jedna zemí, celkem dorazí přes sto letadel a do dynamických či statických prezentací útvarů se zapojí přes 150 kusů pozemní techniky. Samotné Německo připravilo dosud největší prezentaci země v rámci statusu speciálního partnerského státu, od našich západních sousedů dorazí přes 50 kusů pozemní či letecké techniky.

Součástí doprovodného programu bude opět Akční odpoledne ve středu před akcí, které slouží jako jakási upoutávka na Víkendovou show a které nově proběhne v Dolních Vítkovicích. V rámci naší spolupráce budou mít Dolní Vítkovice svůj prezentační stánek v areálu akce, kde budou pro návštěvníky připraveny slevové poukazy na vstup do Malého nebo Velkého světa techniky ve výši 20 %.

 

www.natodays.cz

Související záznamy

Doporučujeme

 

Nábytek na míru Ostrava - RM Stolařství. Potřebujete nábytek na míru? Nenašli jste v obchodech ten správný výrobek. Pak jsme tady právě pro Vás! Výroba vestavěných skříní na míru Ostrava.

Malíři pokojů Ostrava - RekoMal. Specializujeme se na profesionální malování interiéru, rekonstrukce bytového jádra, koupelen.

Rekonstrukce RekoMal - Specializujeme se na profesionální rekonstrukce bytů, rekonstrukce koupelen Ostrava a renovace domů.

Malíři pokojů Ostrava - Malíři Morava. Specializujeme se na malování pokojů, rekonstrukce Ostrava.

Kominictví Ostrava - Kominictví Papík s 20 letou tradicí.