Sloní mládě se stále nenapilo mléka, jediná možnost nakrmení je sondou přímo do žaludku

Foto: zoo-ostrava.cz

Sloní mládě se stále nenapilo mléka, jediná možnost nakrmení je sondou přímo do žaludku

Vzhledem k tomu, že se situace do včerejšího odpoledne nezměnila, a mládě samo nepřijímalo mléko od matky a ani se ošetřovatelům nepodařilo je nakrmit z láhve přes bariéry, rozhodli jsme se nakonec přistoupit k velmi riskantnímu kroku – mládě od samice na nezbytně nutnou dobu oddělit.  Vishesh je chována v tzv. chráněném kontaktu a není tedy zvyklá na přímý kontakt s lidmi, proto tento postup může ohrozit nejen mládě a matku, ale hlavně i životy ošetřovatelů. Mládě se nakonec oddělit podařilo a bylo zjištěno, že v současné době nemá dostatečný sací reflex. A ani v tomto okamžiku se je nepodařilo nakrmit náhražkou mateřského mléka. Přestože Vishesh po dobu oddělení na mládě neustále viděla, byla velmi silně nervózní. Po navrácení mláděte je bez problémů opět přijala.

V průběhu celé noci stále pokračovaly pokusy o krmení z lahve v přítomnosti samice, což znamená značné nebezpečí pro ošetřovatele. Bohužel i tyto pokusy byly neúspěšné. Jelikož v českých zoo není žádná podobná zkušenost, během noci byli rovněž kontaktováni odborníci na tuto problematiku z celého světa. Podařilo se nám zjistit, že podobnou situaci řešili v několika málo zoo, kde se v některých z nich podařilo u mláděte po několikadenním dokrmování z lahve znovu sací reflex nastartovat, a to se poté naučilo pít mléko od své matky. Vždy však šlo o samice kontaktní, kdy je manipulace se zvířaty jednodušší a méně nebezpečná. To je ovšem velký rozdíl oproti situaci, ve které se nyní nacházíme my.

Po dlouhé diskusi a nelehkém rozhodování jsme se během dnešního rána rozhodli přistoupit k nakrmení mláděte sondou přímo do žaludku, pokud se nám však podaří je znovu od matky oddělit. Jde od krajní řešení celé složité situace a přijali jsme toto rozhodnutí s vědomím, že ne vždy je takový zákrok úspěšný.

Zdroj: zoo-ostrava.cz

Související záznamy

Doporučujeme

Malíři pokojů Ostrava - RekoMal. Specializujeme se na profesionální malování interiéru, rekonstrukce bytového jádra, koupelen.

Nábytek na míru Ostrava - RM Stolařství. Potřebujete nábytek na míru? Nenašli jste v obchodech ten správný výrobek. Pak jsme tady právě pro Vás!

Rekonstrukce RekoMal - Specializujeme se na profesionální rekonstrukce bytů, rekonstrukce koupelen Ostrava a renovace domů.

Malíři pokojů Ostrava - Malíři Morava. Specializujeme se na malování pokojů, rekonstrukce Ostrava.

Kominictví Ostrava - Kominictví Papík s 20 letou tradicí.