Vítkovice dokončily první ze dvou kotlů elektrárny Adularya v Turecku

Strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group dnes oznámila, že dokončila tlakové zkoušky prvního ze dvou fluidních kotlů o výkonu 145 MW elektrárny Adularya v Turecku. Turecká uhelná elektrárna Adularya v provincii Eskisehir je s hodnotou okolo 12 miliard korun jedním ze stěžejních energetických projektů skupiny Vítkovice.

Kontrakt běží od února 2011. Investorem a zákazníkem je soukromá turecká společnost Adularya, která je členem významné skupiny Naksan Holding. Strojírenské Vítkovice jsou tzv. EPC kontraktorem – jsou tedy výrobcem všech klíčových součástí a zodpovídají za celkové uvedení elektrárny do provozu.

Fluidní kotle jsou součástí uceleného souboru technologických celků a stavebních objektů od vodního a materiálového hospodářství, úpravy vody, přípravy paliva, chlazení až po výrobu elektřiny a vyvedení výkonu.

Ukončení dodávek je rozděleno do několika milníků, na konci tohoto roku má být připraven pro zkušební provoz celý blok A, na konci března 2015 má být přichystán blok B. Následovat budou zkušební běhy, garanční zkoušky a ostatní dokončovací práce, paralelně také dozor nad prvními měsíci provozování.

„Zakázka je v pokročilé fázi stavebních a montážních prací a prakticky přecházíme do etapy uvádění do provozu pomocných obslužných systémů elektrárny, činnosti se překrývají. Kompletně je dokončena rozvodna 400kV a přenosová linka 400kV, uvádí se do provozu čerpací stanice a přívod vody z přehrady a chemická úpravna vody,“ říká manažer projektu Michal Balos ze společnosti Vítkovice Power Engineering. Tlakové zkoušky na kotli A jsou významným milníkem. „Nacházíme se přibližně v 70 procentech celkových prací projektu,“ dodává manažer.

Vedle vlastní stavby bylo důležité zvládnutí výroby v závodech Vítkovic, od hlavních nosných ocelových konstrukcí, přes tlakové části kotlů, propojovací potrubí a další. Skupina zvládla také celou logistiku – přepravu technologie celé elektrárny na místo, prakticky veškeré těžké a nadrozměrné komponenty byly úspěšně přepraveny a dnes jsou usazeny na pozicích. Do dodávek turecké elektrárny se vedle celé řady sesterských firem (společností Vítkovice Gearworks, Vítkovice Mechanika, Vítkovice Doprava, Vítkovice IT Solutions a dalších) zapojily také desítky až stovky dalších českých a slovenských firem.

Autor: Eva Kijonková