Zatímco v noci pršelo nejvydatněji hlavně v oblasti Beskyd, nyní už prší v celém Moravskosleszkém kra­ji

Hasiči mají na kontě od čtvrtečního rána do 6:00 pátku 16. května celkem 230 výjezdů k událostem, souvisejícím s počasím. Tyto události se dosud obešly bez zranění. Jejich počet rostl hlavně ve čtvrtek odpoledne a večer. Jen od čtvrteční půlnoci do dnešních 6:00 vyjížděli 50x.

Nejčastěji hasiči vyjížděli k několika desítkám spadlých, zlomených či nebezpečně nakloněných stromů a větví na silnicích a chodnících. Také několikrát provizorně upevňovali či sundávali větrem odtrženou střešní plechovou krytinu. Dohromady to bylo 173 výjezdů, kdy jeden může znamenat i několik odklizených stromů na silnici, kde projížděli.

Hasiči 23× čerpali vodu ve sklepích, silničních podjezdech nebo čistili ucpané odtoky a kanály, to pouze v okrese Frýdek-Místek, 31× vyjeli k monitoringu vodního toku se stoupající hladinou, z toho 29× v okrese Frýdek-Místek, 2× v okrese Karviná v souvislosti se stoupáním hladiny Stonávky u obce Těrlicko. Tam také hasiči stavěla čtyřmetrovou hráz u chatové osady.

Voda se během noci dostala například do areálu pošty v Třinci-Oldřichovicích, několik jednotek hasičů tam čerpá vodu, protože znemožňuje pracovníkům pošty nakládku a vykládku balíků.

Největší protipovodňové hráze stavělo během noci sedm jednotek hasičů v Českém Těšíně na řece Olši, protékající městem, kde hladina již v noci dosáhla na 3. SPA. Z pytlů s pískem byly postaveny 3 menší hráze, každá dlouhá cca 20 metrů a vysoká 40 cm.

Krnovská ulice v Opavě, kde hrozí pád uvolněných plechů z budovy bývalé mlékárny, je od čtvrtečních 19:00 uzavřena pro silniční dopravu.

Zdroj: HZS MSK